Vážení pacienti,
v termínu 02. a 09.05.2025 bude naše ordinace uzavřena z důvodu dovolené.
Děkujeme za pochopení
Ortodoncie Hlučín
Vážení pacienti,
v termínu 02. a 09.05.2025 bude naše ordinace uzavřena z důvodu dovolené.
Děkujeme za pochopení
Ortodoncie Hlučín
Jestliže si nejste správným vývojem zubů svého dítěte jistí, můžete se přijít nezávazně poradit. Obecně vzato není ortodontická léčba věkem nijak omezena. Aby byla léčba co nejefektivnější, je potřeba každého pacienta posuzovat individuálně a podle aktuální situace. Většina vad u dětí se řeší po dokončení 1. fáze výměny chrupu (cca v 7-8 letech po prořezání prvních stoliček a všech řezáků) nebo po kompletní výměně chrupu (cca 12 letech).
Ortodontická léčba není limitovaná věkem pacienta. Rozdíl je pouze v délce a rychlosti léčby. U dospělých pacientů bývá delší a navíc může být i vyšší riziko parodontologických onemocnění, proto je velmi častá spolupráce s parodontologem a častější dentální hygiena.
Pacient se v případě zájmu objednává na konzultaci, kde je zhodnocena jeho vada a zvážena potřeba ortodontické léčby. Pacient je seznámen s obecným postupem léčby, aktivní a stabilizační fází, průměrnou délkou léčby, typy aparátu, důležitostí dobré dentální hygieny a přibližnou cenou. Při této návštěvě nelze jednoznačně říci, jak bude léčba u konkrétního pacienta probíhat.
V případě projeveného zájmu jsou domluveny další návštěvy - 1) vstupní vyšetření pro získání potřebné dokumentace a 2) plán léčby, kde je pacient seznámen s navrhovaným postupem léčby a přesnou cenou. Pacient má prostor si vše promyslet a termín zahájení léčby se domlouvá následně.
Léčba rovnátky trvá průměrně 2-2,5 roku. Doba se může zkrátit, ale i prodloužit v závislosti na vadě pacienta, růstu, jeho spolupráci, úrovni dentální hygieny.
Během adaptace na rovnátka dochází k přechodné změně výslovnosti. Po pár dnech si pacient zvykne. Důležité je mluvit nahlas, a tím urychlit návyk na tuto změnu.
Ano, je to možné.
Fixní zámečková rovnátka drží na zubech pevně, většinou naopak chrání zuby před jejich poškozením vlivem nárazu. Bohužel může dojít k poranění měkkých tkání (rty a tváře), přiléhajících na zámečky. Proto si pacienti mohou nechat udělat sportovní chránič. Nejjednodušší a nejlevnější je zakoupení předtvaru ve sportovních potřebách a doma jej pomocí teplé vody na rovnátko natvarovat.
U neviditelného aparátu je samotná dlaha i chráničem. Pacient s dlahami může sportovat na plno bez žádného omezení.
Ano, bude.
U zámečkového typu je na zubech nalepen drobný kovový zámek, na zadních zubech bývá adaptován kroužek, skrz ně probíhá kovový oblouk. Vše bývá spojeno dle typu aparátu gumičkami, případně se na rovnátko v dalších fázích léčby navléká elastický řetízek. Tyto prvky mohou být v různých barevných kombinacích dle volby pacienta.
U neviditelných rovnátek je na zubech nalepen výběžek v barvě zubu. Samotné fólie jsou transparentní a na zubech téměř nerozeznatelné. Jedná se o nejméně nápadný typ.
Trhání zubů (extrakci zubů) se snažíme vyhýbat, v některých případech je to ale nutné. Bez vytržení zubů by nemuselo dojít ke stabilnímu, estetickému a funkčnímu výsledku léčby. Jestliže ortodontista potřebuje více místa, lze toho docílit jen vykloněním zubu nebo jeho extrakcí. Nelze Vám tuto informaci sdělit již při konzultaci. Po vytvoření Vaší aktuální dokumentace je sestaven léčebný plán, kdy vám lékař vysvětlí, kterou možnost by při léčbě doporučil.
Tuto variantu obvykle nedoporučujeme a ani neprovádíme, krom výjimečných případů. Důvod je jednoduchý. Aby léčba správně probíhala a výsledek byl i stabilní, musí docházet ke správnému skusu zubů horní i dolní čelisti. Měly by do sebe zapadat jako 2 ozubená kola. Proto je žádoucí, aby léčba probíhala současně na obou čelistech zároveň.
Typy aparátů se liší funkčností. Klasické kovové zámečkové rovnátko (gumičkové) bývá pomalejší z důvodu tření, které vzniká posouváním oblouku v zámku. Samoligující kovové zámečkové rovnátko bývá oproti předchozímu zmiňovanému plynulejší v pohybu a tohoto projevu využíváme při léčbě složitějších vad skusu. Díky tomu jsme mnohdy schopni stav vyřešit za kratší dobu, než by totožná složitá léčba probíhala s klasickým aparátem, nebo je možné vyhnout se trhání zubů. Podobným funkčním způsobem pracuje neviditelný aparát.
Ano, těhotenství nijak nebrání léčbě s rovnátky. Potřebné rentgeny si případně zhotovíme po porodu. Důležité je ale myslet na to, že doba léčby je průměrně 2-2,5 roku dlouhá a pacientky mají, zejména po porodu, složitější situaci v rámci domlouvání pravidelných kontrol a tím může docházet k prodlužování délky léčby.
V případě dodržování správné ústní hygieny ne.
Čištění zubů musí být na velmi dobré úrovni již před zahájením terapie a je to jedna z podmínek pro nasazení rovnátka. Pacientovi je v den započetí léčby vysvětlena technika čištění v okolí aparátu, předány základní pomůcky a písemné poučení.
Je potřeba se připravit na nutnost dodržování zvýšené dentální hygieny. Důležité je nošení pomůcek vždy s sebou do školy, práce a na kontroly k nám do ordinace, u důvodu očištění rovnátka po jídle od největších nečistot. Prodloužená doba čištění zubů je nutná večer před spaním, a to za použití všech doporučovaných pomůcek.
Během léčby je pro snížení rizik potřebné omezit pití sladkých, kyselých a jinak leptavých nápojů během celého dne. Vhodnější je zařadit čistou vodu, neslazený čaj a minerálky.
Ano, léčba je možná na splátky, a to na 3-4 fixní zálohové úhrady. Jiný systém splácení je možný pouze po domluvě s lékařem. Akceptujeme platby hotově, kartou a na fakturu.
Pro vystavení faktury (platba bankovním převodem z účtu na účet, lze i QR kódem), prosím, kontaktujte ordinace na telefonním čísle +420 734 126 496 nebo na emailovou adresu recepce@ortodonciehlucin.cz. Žádáme Vás, prosím, neposílejte peníze na účet bez domluvy s ordinací, je nutné vytvořit konkrétní variabilní symbol pro přiřazení platby k Vašemu jménu.
Prosím, nedělejte to. Nemůžeme pak platbu připsat k danému pacientovi, chybí nám vytvořený konkrétní variabilní symbol. Nejlepší způsob je kontaktovat ordinaci a následně Vám paní recepční vystaví fakturu na požadovanou částku.
Pacientům do 21 let včetně přispívá na léčbu mimo materiál, ten si platí pacient sám. V rámci benefitních programů pojišťoven je možnost uplatnění příspěvku navíc, a to 1x za kalendářní rok. Pacient musí na pojišťovnu doložit potvrzení o platbě do 3 měsíců od provedené platby, zpětně to nelze.
Od 22 let je příspěvek ukončen a pacient si platí veškeré náklady, spojené s terapií (kontroly, sejmutí, materiál atd.).
Ano, může. Jelikož faktury pacientům vytváříme v ordinačním programu, jsou tyto doklady k zaplacení zasílány z jejich emailové adresy INFO@BOSOFT.EU. Určitě se nemusíte bát, že je to spam, případně kontaktujte ordinaci.
V závislosti na typu aparátu a vadě pacienta. U zámečkového na počátku léčby co 6-8 týdnů, poté co 4-5 týdnů dle potřeby aktivací. U neviditelného bývají kontroly co 10-12 týdnů.
Doba je závislá na variantě ošetření. Samotné nasazení je jeden z delších výkonů. Trvá přibližně 1-1,5 hodiny. Kontroly jsou pak kratší, v průměru trvají 20-40 minut. Termín může prodloužit nenadálá situace, spojená s uvolněním zámečku, kroužku či attachmentu.
U neviditelného aparátu bývají kontroly kratší, ale v průběhu celkové léčby jsou plánovány návštěvy s obnovou attachmentů a předáním nových aktivních dlah. Tento termín pak bývá opět delší asi jako prvotní nasazení rovnátek (1-1,5 hodiny).
Samotné sejmutí rovnátek s podlepením fixním retainerem bývá nejdelší, průměrná doba je 2-2,5 hodiny.
Pacientovi se vyrobí dlahy na míru pro horní a dolní čelist. V den zahájení se na zuby nalepí attachmenty (výběžky v barvě zubu), dosadí se první set fólií a proběhne instruktáž dentální hygieny, je vysvětlen režim nošení, péče o dlahy a správná manipulace s nimi. Každý pár je označen totožným číslem. Pacient nosí horní a dolní dlahu a po uplynutí smluvené doby nošení vyměňuje dlahy současně za další pár. Důležité je dodržet číselnou sekvenci.
Po odnošení všech vyrobených dlah nebo při předčasném zastavení nošení dlah lékařem se vyrábí kompletně nová sada. Tomuto procesu říkáme refinement, což je odborný název pro opravu. Cílem je zlepšit aktuální polohu zubů a dosáhnout tak dokonalejšího výsledku. Toto je standardní součást léčby s neviditelnými rovnátky a je zahrnuta v ceně. V den předání jsou pacientovi odbroušeny původní attachmenty, a poté nalepeny zpět podle nového plánu. Tento termín je opět velmi dlouhý, trvá 1-1,5 hodiny.
V tomto případě vždy co nejdříve kontaktujte ordinaci. Je třeba naplánovat nový termín. Z důvodu vytíženosti je možné, že Vám nebudeme moci vyjít vstříc v rámci Vámi preferovaného času. Termíny všech pacientů bývají domlouvány dlouho dopředu.
3 dny před každou návštěvou odesíláme informativní SMS s datem a časem domluvené kontroly. Prosím, o kontrolu času poznačeného ve Vašem kalendáři. Čas uvedený v SMS je neměnný termín, ve kterém s Vámi počítáme. Choďte, prosím, s dostatečným předstihem, zejména i při potřebě přečištění zubů.
V případě, že opakovaně na termín nedorazíte bez omluvy předem, hrozí Vám pokuta. Děkujeme za respektování objednaných návštěv.
Z důvodu vytíženosti je možné, že budete muset čekat, případně Vás budeme nuceni přeobjednat. V této situaci Vám budou nabídnuty první možné termíny a je vysoká pravděpodobnost, že Vám nebudeme moci vyjít vstříc v rámci Vámi preferovaného času. Termíny všech pacientů bývají domlouvány dlouho dopředu.
3 dny před každou návštěvou odesíláme informativní SMS s datem a časem domluvené kontroly. Prosím, o kontrolu času poznačeného ve Vašem kalendáři. Čas uvedený v SMS je neměnný termín, ve kterém s Vámi počítáme. Choďte, prosím, s dostatečným předstihem, zejména i při potřebě přečištění zubů.
V případě, že opakovaně na termín nedorazíte bez omluvy předem, hrozí Vám pokuta. Děkujeme za respektování objednaných návštěv.
Bohužel Vám toto nemůžeme slíbit. Snažíme se pacienty ošetřovat v domluvenou dobu. Provoz ordinace je ale značně závislý na průběhu návštěv předchozích pacientů. Doba ošetření se může nečekaně prodloužit dolepováním uvolněného zámku či kroužku, spoluprací pacienta (bojácný pacient) či samotným zpožděním pacienta. Berte, prosím, v potaz, že čas objednání je tedy orientační. Děkujeme za pochopení.
Ano, je to možné. Ordinujeme i odpoledne. Tyto termíny jsou ale značně žádané. Většina našich pacientů chodí do školy nebo do práce. Snažíme se pacientům vyjít vstříc, ale není to vždy možné. V případě výhradní preference pouze odpoledních termínů, může dojít k větším rozestupům mezi kontrolami, a tím k prodlužování celkové doby léčby.
Nebolí. Pacient se musí připravit na dlouho otevřená ústa a naši snahu udržet zuby suché, pro usnadnění používáme speciální pomůcky.
U zámečkového typu nasazení trvá cca 1 hodinu. Na začátku jsou vybírány kroužky, které jsou následně nalepeny na zadní zuby, poté zámky, které se adaptují pacientovi na povrch zubů a lepidlo je osvíceno lampou s modrým světlem pro jeho okamžité ztuhnutí. Důležitý bývá proces vložení separačních gumiček mezi zadní zuby pro rozvolnění mezizubních kontaktů. Nastává 1-2 dny před nasazením, trvá asi 5 minut. Zásadní je gumičky nevytahovat, nejíst lepivá jídla, nežvýkat žvýkačky a lepivé bonbony, jinak hrozí vypadnutí.
U neviditelného rovnátka bývá vše ještě jednodušší. Aparát je připraven na míru pacientovi dopředu. Do měkkých dlah se vkládá lepidlo na attachmenty (výběžky v barvě zubu na povrchu zubu, nahrazující zámky), dlaha je poté postupně adaptována a osvícením lampou dochází ke ztvrdnutí lepidla. Přebytek je následně odbroušen. Pacient vnímá vibrace.
Léčba rovnátky je provázena přechodnou citlivostí zubů, a to zejména po samotném nasazení aparátu, kdy si zuby zvykají na nový podnět, v rámci kontrol již ve snížené míře. U rovnátka neviditelného je to podobné po výměně dlah za nové, to trvá přibližně 1-2 dny.
Na přechodnou dobu je možné užívání běžně dostupných analgetik, dle příbalové informace.
Nebolí. Celý proces bychom spíše popsali jako nepříjemný. Sejmutí rovnátka je rozděleno na 2 části a trvá přibližně 2-2,5 hodiny. V první části probíhá ve velké většině případů nalepení fixního retaineru (stabilizačního drátku). Poté se soustředíme na odstranění zámků a kroužků snímáním speciálními kleštěmi, následně nastává proces odbroušení zbytků lepidla. Celé sejmutí provází mírný tlak a tah u odstraňování zámků, při broušení pacient cítí vibrace a v ústech se hromadí prach z lepidla, který se vyplachuje. Komplikace vzniká při otoku dásní, což nám ztěžuje odstranění pevných prvků a lepidla.
V případě píchajícího drátku v okolí zámečku jej doporučujeme přihnout k zubu, nejlépe pod oblouk. Dobře k tomu poslouží kovový nástroj, jako je příbor nebo pinzeta na obočí.
U přetrvávajících potíží naneste kousek ortodontického vosku na danou oblast a volejte do ordinace, případně napište email. Nechoďte do ordinace bez předchozí domluvy, aby personál byl připraven či Vás nasměroval do časového období, kdy se Vám budeme moci věnovat bez značného čekání.
V případě píchajícího drátku v zadní části (konec oblouk) naneste kousek ortodontického vosku na danou oblast a volejte do ordinace, případně napište email. Nechoďte do ordinace bez předchozí domluvy, aby personál byl připraven či Vás nasměroval do časového období, kdy se Vám budeme moci věnovat bez značného čekání.
V případě prasklého oblouku jsou možné 2 cesty řešení
1. u tenkého oblouku lze zastřihnout ostrý konec drátu manikúrními nůžkami či kleštičkami a přebytečný drát, pro odstranění akutních obtíží, vytáhnout ven
2. u silnějších oblouků nelze stav zlepšit doma
V obou případech můžete nanést kousek ortodontického vosku na danou oblast a co nejdříve volejte do ordinace, případně napište email. Nechoďte do ordinace bez předchozí domluvy, aby personál byl připraven či Vás nasměroval do časového období, kdy se Vám budeme moci věnovat bez značného čekání.
V případě uvolněného zámku je nutné navštívit ordinaci. Pokud si nejste jistí jeho uvolněním, lze nehtem na zámeček mírně z boku zatlačit. U uvolněného prvku je podstatné přestat nosit gumové tahy do další návštěvy!
U nepříjemného pohybu zámku lze nanášet kousek ortodontického vosku na danou oblast. Volejte do ordinace, případně napište email. Nechoďte do ordinace bez předchozí domluvy, aby personál byl připraven či Vás nasměroval do časového období, kdy se Vám budeme moci věnovat bez značného čekání.
Uvolněné zámky je třeba vždy hlásit ordinaci dopředu. Na plánované kontrole není s těmito situacemi počítáno a je třeba vše připravit, aby nedocházelo k nečekaným zdržením kontrol dalších pacientů.
V případě uvolněného kroužku je nutné navštívit ordinaci. Pokud si nejste jistí jeho uvolněním, lze nehtem za kroužek mírně ze strany od dásně zatáhnout. U uvolněného prvku je podstatné přestat nosit gumové tahy do další návštěvy!
U nepříjemného pohybu kroužku lze nanášet kousek ortodontického vosku na danou oblast. Volejte do ordinace, případně napište email. Nechoďte do ordinace bez předchozí domluvy, aby personál byl připraven či Vás nasměroval do časového období, kdy se Vám budeme moci věnovat bez značného čekání.
Uvolněné kroužky je třeba vždy hlásit ordinaci dopředu. Na plánované kontrole není s těmito situacemi počítáno a je třeba vše připravit, aby nedocházelo k nečekaným zdržením kontrol dalších pacientů.
V případě uvolněného háčku na nošení gumových tahů je nutné navštívit ordinaci. Je podstatné přestat nosit gumové tahy do další návštěvy! Nutná dřívější kontrola.
U podráždění tkání lze nanášet kousek ortodontického vosku na danou oblast. Volejte do ordinace, případně napište email. Nechoďte do ordinace bez předchozí domluvy, aby personál byl připraven či Vás nasměroval do časového období, kdy se Vám budeme moci věnovat bez značného čekání.
V případě nesedícího snímatelného rovnátka je nutné navštívit ordinaci. U varianty se šroubem lze v domácím prostředí provést otočení šroubu o několik otočení zpět a vyzkoušet, zda se stav zlepšil, případně domluvit dřívější kontrolu.
Prasklá rovnátka či drátky je třeba vždy hlásit ordinaci dopředu. Na plánované kontrole není s těmito situacemi počítáno a je třeba vše připravit, aby nedocházelo k nečekaným zdržením kontrol dalších pacientů.
Volejte do ordinace, případně napište email. Nechoďte do ordinace bez předchozí domluvy, aby personál byl připraven či Vás nasměroval do časového období, kdy se Vám budeme moci věnovat bez značného čekání.
V případě uvolněného stabilizačního drátku je nutné nošení snímatelného aparátu ve zvýšené frekvenci do doby návštěvy naší ordinace. Hrozí posunutí zubu mimo svou polohu. Nutná dřívější kontrola v ordinaci. Do 1 roku od předání fixního retaineru je dolepení zdarma. Kompletně uvolněný drát, prosím, nevyhazujte a přineste s sebou.
Prasklý či plně uvolněný drát je třeba vždy hlásit ordinaci dopředu. Na plánované kontrole není s těmito situacemi počítáno a je třeba vše připravit, aby nedocházelo k nečekaným zdržením kontrol dalších pacientů.
Volejte do ordinace, případně napište email. Nechoďte do ordinace bez předchozí domluvy, aby personál byl připraven či Vás nasměroval do časového období, kdy se Vám budeme moci věnovat bez značného čekání.
Tato část léčby má za cíl stabilizaci výsledku a je zahajována dnem sejmutí fixního rovnátka. Je povinnou součástí ortodontické terapie. Skládá se z fixního retaineru (drátek nalepený na zubech ze strany od jazyka) a snímatelného aparátu. Ten pacient nosí měsíc po sejmutí 24 hodin, mimo jídlo, čištění zubů a sportovní aktivity. Postupně dochází ke snižování nošení dle instrukcí ordinace.
Doba trvání této fáze je průměrně 2 roky. Doporučeno je dodržovat i déle z důvodu změn polohy zubů v závislosti na stárnutí organismu. Pokud je fixní retainer (drátek) v pořádku, drží pevně na zubech, je možné jej ponechat v ústech co nejdéle. Nošení snímatelného rovnátka po uplynutí 2 let je následně volbou pacienta. Jeho občasným nasazením na noc dojde k připomenutí zubům, kde byla jejich poloha v den sejmutí a zabraňuje tak situaci přirozeného stěsnání, vznikajícího s rostoucím věkem (fyziologický proces).
Bohužel ne. S rostoucím věkem dochází ke změnám, které ovlivňují zejména šířku čelistí. Tímto dochází ke změně polohy zubů a postupnému stěsnávání zubů v přední oblasti.
U každého pacienta bývá tento proces různě rychlý. Lze jej ovlivnit dodržováním nošení snímatelného stabilizačního aparátu, v lepším případě i přítomností fixního retaineru (stabilizačního drátku). Toto je řešeno v rámci následných kontrol po ukončení aktivní léčby.
Nutné je tento drátek zvýšeně dočišťovat pro vyšší riziko hromadění plaku a následného vzniku zubního kamene. Čistit je třeba klasickým kartáčkem a jednosvazkovým kartáčkem. U předních zubů s nalepeným retainerem nelze pro hygienu mezizubních oblastí používat klasickou zubní nit, ale pouze mezizubní kartáčky. Drátek lze navíc dočišťovat speciální nití Superfloss, která má tvrdý konec, který funguje jako zavaděč a nasměruje tak nit okolo retaineru.
Upozornění